نقد و بررسی فیلم «ما متهمیم» (جشنواره بیست و هشتم فیلم کودکان و نوجوان

 

 

خلاصه داستان
یاسین نوجوانی است که بیشتر کودکی خود را در محافل قرآنی سپری کرده و همین امر دلیل بر شعور و کمالات بالای او است. محمود پدر یاسین مهندس با تجربه‌ای است که ریا و طمعش در زندگی باعث تیره شدن روابطش با خانواده شده است. با قهر کردن یاسین پدر به شمال کشور می‌رود تا او را از نزد پدربزرگش بازگرداند. در طول این سفر مشکلات و حوادثی پیش می‌آید که نقطه عطف او در زندگی می‌شود.
تحلیل
«ما متهمیم» عنوان اثری دیگر از سینمای شمالیزاسیون شده کودک و نوجوان می باشد. اثری که به اسم تجلیل از شأن کودک مأنوس با قرآن کریم تناقض رفتاری ویژه و فاحشی را در روابط اجتماعی او مبتنی بر سبک زندگی اسلامی ایرانی به نمایش می گذارد. «ما متهمیم» اگرچه عنوان ابتدایی خود را از ما همه گناهکاریم عوض نموده است و دست به دست شدن کارگردانان و بازنویسی فیلمنامه توسط نویسندگان متعددی را شاهد بوده است اما همچنان از فقر فیلمنامه در رنج بوده و مخاطب ناکجاآباد نامعلوم کش داری را (اصلاً مشخص نیست به کجا باز می گردد) شاهد است. در نهایت مخاطب ناکجاآبادی کشدار را میان مربع پدبزرگ محمود (پدر)، مهلا (مادر) و یاسین مشاهده می کند.

/ 2 نظر / 33 بازدید
سپيده

سلام عزيزم وبلاگ زيبايي داري خوشمان آمد.واسه همين خواستم يه سايت بهت معرفي کنم که با اون بازديد وبلاگتو ببري بالا فقط کافيه بهش مراجعه کني و به تبادل لينک کني.بازم بهت سر ميزنم.مرسي.

Melody

مال جشنواره فجر پارسال بود که... یعنی شد مال امسال؟؟